RSS
 

Rodzaje przysłon stosowanych w nowoczesnych kamerach przemysłowych.

24 lip

Jednym z najważniejszych elementów obiektywu jest przysłona, jej zadaniem jest ograniczenie ilości światła jakie wpada na płytkę przetwornika za pomocą obiektywu kamery cctv.
Decydując się na wybór obiektywu warto pamiętać, że czułość kamery przemysłowej jest podawana dla wartości konkretnej przysłony.
Jeśli przykładowo zastosujemy przysłonę o większej wartości ilość światła jaka dotrze na płytkę przetwornika znajdującego się w kamerze przemysłowej będzie mniejsza, a tym samym uzyskany obraz będzie ciemniejszy.
Obiektywy o liczbie apreturowej F mniejszej od jedności (F<1) są określane jako obiektywy bardzo jasne.
Zastosowanie tego typu obiektywu w połączeniu z przetwornikiem o wysokiej czułości umożliwi kamerze obserwować teren nawet w przypadku całkowitej ciemności.
Przy liczbie apreturowej F=1,2 kamera może pracować w warunkach normalnych.
W celu dostosowania kamery do warunków oświetleniowych stosuje się regulację przysłony.
Monitoring cctv uzyskuje w ten sposób możliwość dostosowania parametrów pracy kamery cctv do zmiennych warunków oświetleniowych.

Regulacja ta w zależności od obiektywu może być wykonana ręcznie lub automatycznie.
Jeśli obiektyw kamery przemysłowej jest wyposażony w ręczne ustawienie przesłony kamera taka jest zazwyczaj stosowana w warunkach stałego oświetlenia co z reguły ma miejsce wewnątrz obiektów.
Przysłona w takim przypadku praktycznie jest ustawiana jednorazowo przy instalacji kamery cctv.
W przypadkach kiedy występują zmienne warunki oświetleniowe zalecane jest zastosowanie kamer posiadających automatyczną regulację przesłony.
W kamerach przemysłowych stosowane są dwa rodzaje automatycznej regulacji przesłony: EAI oraz AI.
EAI z j. ang. Electronic Auto Iris czyli przesłona elektroniczna.
Jest to układ elektroniczny zabudowany wewnątrz kamery cctv dlatego może on współpracować z obiektywami o ręcznie regulowanej przysłonie.
EAI zazwyczaj stosowana w kamerach pracujących na planie obserwacyjnym o niewielkich zmianach oświetlenia.
AI z j. ang. Auto Iris czyli przysłona automatyczna.
Jej zadaniem jest utrzymanie stałej ilości światła padającego na płytkę przetwornika przy zmiennych warunkach oświetleniowych.

W ten sposób telewizja przemysłowa nie wymaga przy zmiennej ilości światła padającego w obiektyw kamery nie wymaga ręcznego ustawienia przesłony.

 

Tags: , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS