RSS
 

Monitoring cctv, jak to zrobić ?

10 paź

Na przestrzeni ostatnich kilku lat na polskim rynku można zaobserwować zmożone zainteresowanie systemami lokalnego monitoringu cctv.

Instalowane są one głównie w celu ochrony przed kradzieżami w sklepach, do kontroli pracowników, ochrony prywatnych posesji.

Ilość dostępnych rozwiązań od sprawdzonych już przewodowych systemów analogowych poprzez rozwiązania IP oraz systemy bezprzewodowe jest bardzo duża.

Dla przeciętnego człowieka chcącego wybrać odpowiednie rozwiązanie ogromna ilość dostępnych modeli kamer rejestratorów może przyprawić o zawrót głowy.
Stoją oni przed alternatywą, zakupić i zainstalować taki system samodzielnie czy zgłosić się do instalatora posiadającego odpowiednią wiedzę na ten temat.
Niniejszy artykuł nie ma na celu skłonienia czytelnika do wybrania pierwszej lub drugiej opcji, a jedynie nakreślenie pewnych problemów.

Czy zatem samodzielny zakup wiąże się z niższymi kosztami?

Niekoniecznie, ponieważ wielu instalatorów oferuje sprzęt w konkurencyjnych cenach.

Czy samodzielnie można dokonać właściwego wyboru sprzętu jaki zapewni uzyskanie obrazu odpowiedniej jakości i spełni nasze oczekiwania?

Zapewne jest to możliwe, ale dla osoby nie posiadającej odpowiedniej wiedzy jest to trudne i często zakupione kamery przemysłowe nie spełniają swojego zadania, gdyż nader często osoby te pomijają bardzo istotne parametry kamery cctv.

Tak naprawdę większość osób zwraca uwagę jedynie na rozdzielczość kamery przemysłowej i jej ogniskową pomijając zupełnie moim zdaniem ważniejsze parametry do których należą jasność obiektywu, rodzaj przysłony.

Monitoring usługi

W skrajnych przypadkach niewłaściwe dobranie obiektywu może doprowadzić do braku możliwości identyfikacji co powoduje praktycznie, że obraz z danej kamery staje się bezużyteczny.

Niemniej ważne są funkcje redukcji szumów, poprawy obrazu, eliminacji wpływu zmiennego oświetlenia.

Niejednokrotnie spotkałem się już z problemem że kamera dobrej jakości nie potrafiła sobie poradzić tak dobrze w danych warunkach oświetleniowych jak kamera tańsza i pozornie gorsza.
Pomimo tego, iż posiadała ona mniejszą rozdzielczość była w stanie generować obraz o parametrach znacznie lepszych niż droższy model kamery z fatalnie dobranym obiektywem.
Przyczyną wadliwego obrazu z kamer mogą być niewłaściwie dobrane zasilacze, przewody czy złącza.

Również nieodpowiednie położenia samych przewodów może powodować powstawanie szumów w obrazie.

Instalacja monitoringu, który ma nam posłużyć przez kilka a nawet więcej lat wymaga zastosowania produktów dobrej jakości.’
Podstawowe przewody sygnałowe i zasilające o niskiej jakości w połączeniu ze złączkami skręcanymi po pewnym czasie są źródłem wielu problemów.
Częste są zaniki obrazu wymagające interwencji i poprawianiu połączeń.

Profesjonalny system monitoringu cctv zaopatrzony jest we wtyczki zaciskane na przewodach co zapewnia pewność połączenia i jest odporne na działanie czasu.
Również zastosowanie przewodów o wyższej jakości ( miedzianych a nie miedziowanych) spowoduje że nasz system nie będzie wymagał kosztownego i czasochłonnego usuwania usterek.

 

Tags: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS