RSS
 

Co to jest kamera IP?

09 sty

Kamera IP pracująca w systemie telewizji przemysłowej jest specjalistycznym urządzeniem przeznaczonym do prowadzenia nadzoru wideo.
W związku z tym iż jej praca ma charakter ciągły w przeciwieństwie do urządzeń użytkowanych okresowo musi ona być wykonana z podzespołów cechujących się niezawodnością w każdych warunkach.
Z technicznego punktu widzenia kamera IP zwana też sieciową powstała w wyniku integracji kamery przemysłowej oraz techniki mikroprocesorowej używanej w komputerach.
Jej zadaniem jest przekształcenie obrazu „widzianego” przez optykę do postaci cyfrowej jaka może być przesyłana w sieciach komputerowych.
Jako że kamery IP są wykorzystywane do tworzenia systemów cctv dostęp do materiału wideo jest ograniczony do wąskiego grona poranionych użytkowników.
Cecha charakterystyczną kamer IP jest oczywiście to iż każda z nich aby mogła przesyłać sygnał w danej sieci komputerowej musi posiadać swój indywidualny adres IP należący do tej samej grupy adresów co reszta urządzeń pracujących w danym systemie.
Odmienny adres pozwala na rozpoznanie danego urządzenia w sieci.
Kamery IP swoją budową znacznie różnią się od standardowych kamer analogowych pracujących w systemach cctv.
Posiadają one wbudowany serwery WWW, FTP, układ elektroniczny pozwalający na zarządzanie alarmami.
Dzięki temu zaletą stosowania kamery IP jest brak konieczności bezpośredniego połączenia z komputerem ponieważ po jej bezpośrednim podłączeniu do sieci komputerowej obraz z niej może być podglądany z dowolnego miejsca, oczywiście tylko w przypadku kiedy będziemy znali halo dostępu do jej menu.
Telewizja dozorowa najczęściej wykorzystywana jest do ochrony sklepów, firm, przestrzeni miejskich oraz parkingów.

Kamery IP stosowane w lokalnych systemach monitoringu IP najczęściej są jednak podłączone do rejestratora sieciowego NVR pełniącego zarazem rolę centrum zarządzania systemem nadzoru wideo.

 

Tags: , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS