RSS
 

Jak wyregulować kamerę monitoringu, część pierwsza?

16 cze

Niezależnie od tego z jakim systemem monitoringu cctv mamy do czynienia, czy będzie to wersja analogowa, czy też cyfrowa IP czynnikiem decydującym o jego skuteczności jest zawsze możliwość szybkiej i bezbłędnej identyfikacji osób.

W tym celu konieczna jest możliwość uzyskania obrazu o wysokich parametrach.
Uzyskanie takiego efektu gwarantuje odpowiedni dobór kamer cctv oraz regulacja jaka zostanie przeprowadzona na obiekcie gdzie jest instalowany monitoring cctv, regulację należy też powtórzyć każdorazowo po zmianie planu obserwacyjnego kamery cctv.

Jakość obrazu kamery przemysłowej jest uzależniona od wielu czynników takich jak intensywność oświetlenia, miejsce instalacji, wielkość planu obserwacyjnego, rodzaj obserwowanych obiektów.
Regulacja kamery przemysłowej powinna doprowadzić do uzyskania optymalnej korekcji GAMMA, synchronizacji, równowagi pomiędzy wszystkimi barwami w kadrze kamery, redukcji szumów w obrazie, a w efekcie do wiernego odwzorowania obrazu.

Nowoczesne kamery cctv pracujące w systemie telewizji dozorowej posiadają na swoim wyposażeniu wiele funkcji poprawy obrazu, których odpowiednie ustawienie ma znaczący wpływ na jakość wygenerowanego przez nią obrazu.

Instalacja monitoringu cctv wymaga często wykonania wielu porób ustawienia kamer przemysłowych, często nawet niewielka zmiana położenia kamery ma znaczący wpływ na prawidłowe odwzorowanie kolorów oraz kształtów.
Ustawienia parametrów kamery najczęściej za pomocą menu ekranowego OSD.
Dostęp do menu można uzyskać za pomocą pilota lub przycisków znajdujących się na obudowie kamery do monitoringu.
Jakie funkcje ustawiamy w kamerze cctv?

Colour Balance – czyli równowaga barw.
Funkcja ta odpowiedzialna jest za właściwą ekspozycję barw, zachowanie równowagi pomiędzy nimi.
W większości nowoczesnych kamer przemysłowych funkcja ta ma charakter automatyczny.
Za wyrównywanie odcieni oraz prawidłowe odtwarzanie temperatury barw odpowiedzialna jest funkcja balansu bieli z j. ang. White Balance.

W monitoringu cctv przyczyną nieodpowiedniej kolorystyki może być wpływ otaczających kamerę źródeł światła.
Jak posługiwać się funkcją balansu bieli ABW?
Po pierwsze kamerę cctv kierujemy w stronę planu obserwacyjnego oświetlonego różnymi źródłami światła ( w pomieszczeniu obiektyw kamery kierujemy np. na okno, lub punkt sztucznego oświetlenia.)
Ustawiamy tryb auto i w ciągu kilkunastu sekund kamera automatycznie dostosuje swoje parametry pracy do nowych warunków oświetleniowych.

Niektórzy producenci systemów cctv funkcję dostosowujące pracę kamery do sztucznego oświetlenia:
- światło sztuczne żarowe funkcja TUNGSTEN
- światło naturalne – OUTDOOR
- światło sztuczne – jarzeniowe FLUORESCENT

Instalacja monitoringu Katowice.

Korekcja GAMMA przy niskim poziomie oświetlenia.
W nowoczesnych kamerach cctv zauważyć można pewną zależność – posiadają one nieliniową charakterystykę odwzorowania, fachowo nazywane jest ono jako GAMMA.

Przy niewystarczającym poziomie oświetlenia planu obserwacyjnego kamery przemysłowej mogą pojawiać się miejsca, gdzie elementy znajdujące się w kadrze kamery będą słabo rozróżnialne.
Zadaniem wspomnianej powyżej funkcji jest poprawa liniowości charakterystyk odwzorowania.
W ten sposób następuje minimalizacja, a często nawet całkowita eliminacja tego efektu.
Podstawowymi ustawieniami korekcji GAMMA są Normal oraz Linear.

 

Tags: , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Bartek - Fonex

  1 lipca 2014 o 10:45

  System monitoringu CCTV działa tak dobrze jak jego najsłabsze ogniwo. Dlatego tak ważny jest dobór poszczególnych podzespołów (kamer i ich obiektywów czy rejestratorów) oraz ich prawidłowa konfiguracja do warunków, w których będą pracować. Najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom.

   
  • randam69

   15 sierpnia 2014 o 21:01

   Zgadzam się z tym komentarzem, dobór odpowiedniego sprzętu oraz prawidłowa instalacja są podstawą prawidłowego działania systemu monitoringu cctv.
   Zapraszam na stronę internetową http://monitoring24alarmy.pl/

    
   • ~Darek

    9 marca 2015 o 14:26

    O ile z doborem sprzętu do warunków w jakich będzie pracował nie jest u nas tak źle, bo przed zakupem radzimy się sprzedawcy lub czytamy opinie o danym produkcie to z wyborem osoby montującej jest problem. Często oszczędzamy właśnie na montażu zlecając go panu Heńkowi złotej rączce lub firmie ochroniarskiej nie znającej się na montażu alarmów. Pamiętajmy, że dobrze dobrane urządzenia to połowa sukcesu. Druga połowa to ich montaż, który zagwarantuje odpowiednie ich działanie.

     
 2. ~Ryszard

  8 lipca 2014 o 11:40

  ja zawsze takie usługi polecam firmom z doświadczeniem (np. electrosafe.pl, którą szczerze polecam)

   
  • randam69

   15 sierpnia 2014 o 21:06

   Zgadzam się, choć wiele lubimy zrobić sami czasem warto skorzystać z pomocy fachowca.
   Osoby zainteresowane nowoczesnymi systemami alarmowymi oraz monitoringiem zapraszam na stronę internetową http://monitoring24alarmy.pl/.

    
 3. ~Marcel

  28 stycznia 2016 o 11:59

  Prawidłowa instalacja to połowa sukcesu. System monitoringu CCTV jest skutecznym zabezpieczeniem każdego obiektu.

   
 

 • RSS