RSS
 

Rozdzielczość w nowoczesnych systemach monitoringu cctv.

23 gru

Pytania na temat stosowanych rozdzielczości w systemach monitoringu cctv są jednymi z najczęściej zadawanych.
Inwestorzy przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego rozwiązania chcą wiedzieć, jaką rozdzielczością materiału video będzie dysponował system monitoringu cctv.

Rozdzielczość w systemach CCTV jest mierzona w pionowych i poziomych wymiarach – pikselach.
Jeśli nie chcemy wydawać zbyt wygórowanej kwoty na zakup określonego rozwiązania zazwyczaj mamy ograniczone możliwości wyboru kamery cctv i rejestratora, którego będziemy używać do instalacji monitoringu cctv.
Systemy analogowego monitoringu CCTV używają sygnału wideo .
W specyfikacji telewizyjnych ( CCTV )analogowego monitoringu cctv wskazane są następujące rozdzielczości:

– 704 x 480 ( NTSC dla USA )

720 x 576 (PAL dla Europy ).

W analogowych rozwiązaniach telewizji dozorowej mamy do dyspozycji następujące rozdzielczości obrazu:

- 720 x 576 (PAL),

- 640 x 482 (NTSC),

Zaś w cyfrowym monitoringu IP są to rozdzielczości jak poniżej :

- 720 x 576 (D1-PAL),

- 720 x 486 (D1-NTSC),

- 1280 x 720,

- 1920 x 1080 (HDTV)

Łatwo więc zauważyć iż cyfrowe systemy nadzoru wideo dysponujące sześciokrotnie wyższą rozdzielczością niż obraz jaki możemy uzyskać w technologii PAL lub NTSC pozwoli na zarejestrowane znacznie większej ilości detali jakie znajdują się na planie obserwacyjnym kamer cctv.
Kolejnym ważnym atutem cyfrowego monitoringu IP jest rozdzielczość 16:9 pozwalająca na poszerzenie planu obserwacyjnego.

Tak więc jedna kamera IP będzie mogła obserwować znacznie większy obszar.
Instalacja monitoringu cctv opiera się obecnie głownie na kamerach cctv o wysokiej rozdzielczości .
W podstawowych systemach analogowych jakie znane są już od wielu lat wykorzystywana jest w chwili obecnej przede wszystkim technologia D1 oraz najnowsza 960H.

Profesjonalne systemy analogowe HD-SDI dysponują rozdzielczością Full HD.
Natomiast cyfrowe systemy monitoringu HD dysponują jakością wiele wyższą, nowością n rynku monitoringu są urządzenia korzystające z rozdzielczości K2 oraz K4.

Okazuje się jednak, że transmisja sygnału w wysokiej rozdzielczości, który z wiadomych powodów będzie zawierał znacznie więcej informacji, jest znacznie trudniejsza ponieważ w tej samej jednostce czasu trzeba przesłać znacznie większą ilość informacji.

Transmisja taka może być wykonana na dwa sposoby.

Pierwszym sposobem jeśli wykorzystamy kamery HD-SDI transmisja nieskompresowanego obrazu wideo w jakości Full HD będzie się odbywała z wykorzystaniem kabla koncentrycznego.
W drugim przypadku jest bezpośrednia transmisja sygnału z kamer IP z wykorzystaniem protokołu TCP/IP oraz przewodu typu skrętka.

Jednak w przeróżnych powodów transmisja taka może odbywać się na stosunkowo niewielkie odległości, co w systemach nadzoru wideo może stanowić nie lada problem.
Rozwiązaniem w takim przypadku może być bezprzewodowa transmisja obrazu.
Proste systemy bezprzewodowego przesyłania obrazu i dźwięku posiadają anteny oraz odbiorniki umożliwiające na transmisję obrazu o wysokiej rozdzielczości umożliwiają przesłanie obrazu na odległość od 2 do 5 kilometrów z przepustowością 23 Mbit/s.

Jest to optymalne rozwiązanie przy przesyłaniu strumieni danych z czterech kamer IP dysponujących rozdzielczością w granicach 2 Mpix.
Monitoring cctv tego typu z uwagi na spadające ceny jest coraz częściej instalowany w sklepach oraz firmach czy na prywatnych posesjach.

Do niedawna częściej jednak instalowane były w tych miejscach systemy analogowe.
Analogowy DVR wysokiej klasy do niedawna był zdolny do nagrywania z prędkością do rozdzielczości D1 .
Najnowsze modele DVR dysponują już rozdzielczością 960H umożliwiająca rejestrację nawet o 30 procent więcej informacji na temat obrazu.
Specyfikacje rejestratorów podają też następujące rozdzielczości rejestracji obrazu: CIF , która wynosi 352 x 240

D1 rozdzielczość – 704 x 480

QCIF rozdzielczość – 176 x 120

960H rozdzielczość 960 x 582

Rozdzielczość CCTV 960H 960 x 582 pikseli i jest najwyższą dostępną w chwili obecnej rozdzielczością analogowego systemu CCTV . Jest ona dostępna w wysokiej klasy rejestratorach wideo.
Tylko modele rejestratorów w wyższej pułki oferują możliwość rejestracji obrazu w wysokiej rozdzielczości oraz prędkość 30 klatek na sekundę nagrania.

Instalacja monitoringu cctv wymaga odpowiedniego doboru kamer.
Wybór ten powinien uwzględniać warunki w jakich dana kamera cctv będzie pracowała, obszar jaki będzie obserwowała, oraz rodzaje obiektów jakie będą obserwowane.
Rozdzielczości D1 oraz 960H są wykorzystywane w systemach monitoringu instalowanych w sklepach gdzie jakość zarejestrowanego materiału wideo może być wykorzystana do udowodnienia kradzieży.

Rozdzielczość CIF 352 x 240 pikseli będąca jedną czwartą rozdzielczość D1 jest zazwyczaj używana niższej klasy rejestratory DVR do nagrywania w czasie rzeczywistym, jest też stosowana do zdalnego przeglądania materiału wideo przez siec internetową.

Rozdzielczość QCIF CCTV176 x 120 pikseli i jest kolei jedną czwartą wielkości rozdzielczości CIF . Rozdzielczość ta jest zazwyczaj używana do zdalnego podglądu z urządzeń mobilnych ( telefon komórkowy ).
Kamery do monitoringu Katowice – konkurencyjne ceny.

 

Tags: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS