RSS
 

Jakość obrazu w nowoczesnych systemach lokalnego monitoringu cctv.

26 sie

Każda osoba poszukująca w Internecie lub innych źródłach informacji na temat systemów nadzoru wideo, do których należy monitoring cctv spotkała się zapewne z wieloma nie do końca zrozumiałymi terminami.

Jednym z takich pojęć jest rozdzielczość nieodłącznie związana z jakością obrazu, którego jakość w tym przypadku ma ogromne, można powiedzieć pierwszoplanowe znaczenie.

Nie jest prawdą, że aby system monitoringu cctv był skuteczny należy wybierać tylko produkty z tak zwanej „górnej półki”.

Na jakość obrazu w telewizji dozorowej przede wszystkim mają wpływ zastosowane kamery cctv, ich rozdzielczość, rodzaj zastosowanego urządzenia rejestrującego, jakość wszystkich połączeń.

Nawet jeśli wybierzemy drogie kamery przemysłowe do dużej rozdzielczości, a nie zadbamy o odpowiedni stan reszty instalacji, a dodatkowo model kamery nie zostanie odpowiednio dobrany do panujących warunków na planie obserwacyjnym kamery może się okazać, że pomimo iż wydamy sporo pieniędzy nie będziemy zadowoleni z efektu końcowego.

Cofnijmy się o kilka lat wstecz, kiedy tak naprawdę systemy monitoringu cctv zdobywały początki obecnej popularności.

Pojawiły się wtedy systemy wyparzone w rejestratory cyfrowe DVR dysponujące nowoczesnym kodekiem wideo H.264.

Kodek ten pozwala na wykonywanie kilku operacji jednocześnie ii wraz z przyjaznym interfejsie opartym na systemie Linux zapewnia stabilną i wydajną pracę monitoringu cctv.
Furorę na rynku telewizji dozorowej robiła wówczas rozdzielczość D1.
Przez odpowiednie uregulowania rozdzielczość ta została określona jako 720 na 576 pikseli.
Dla porównania powszechnie stosowana wcześniej rozdzielczość o nazwie CIF określona była jako 320 na 240 pikseli.


Monitoring cctv
po zastosowaniu rozdzielczości D1 zyskał automatycznie o wiele większe możliwości, a ilość widocznych szczegółów w obrazie jaki był rejestrowany była o wiele wyższa niż było to możliwe przy zastosowaniu rozdzielczości CIF.

Jak można zaobserwować zainteresowanie systemami telewizji przemysłowej nadal wzrasta dzięki ich niezwyklej skuteczności w walce z przestępczością.
Pojawiające się nowe technologie zarówno w monitoringu analogowym – wciąż nadal bardzo popularnym oraz w najnowszych rozwiązaniach monitoringu cyfrowego czyli IP gwarantują świetną jakość materiału wideo.
Kolejnym ważnym przełomem okazało się wprowadzenie technologii znanej pod nazwą 960H.
Jak się w niedługim czasie okazało stała się ona bardzo groźną konkurencją dla systemów IP,
Rozdzielczość 960H gwarantuje doskonałe parametry obrazu przy znacznie niższych kosztach inwestycji w porównaniu do rozwiązań sieciowych.

Dla przykładu jeśli dysponujemy kamerami analogowymi o rozdzielczości 650 do 100 TVL możemy uzyskać niedostępną do tej pory jakość jaką oferowały starsze systemy analogowe.
Podłączenie nawet starszych kamer do rejestratora DVR dysponującego rozdzielczością rejestracji obrazu na poziomie 960H diametralnie zmienia jakość obrazu.
Technologia 960H daje nam możliwość zapisu nawet 30% większej ilości szczegółów niż opisywanej powyżej rozdzielczości D1.

960H zapewnia między innymi na bardzo wyraźne odwzorowanie wszystkich elementów znajdujących się na dalszym planie, co kiedyś wymagało dodatkowej instalacji kamer, dzięki temu telewizję dozorową może wykorzystywać znacznie bardziej efektywnie, przy jednoczesnej eliminacji kosztów.
Rozdzielczość 960H określona została jako 960 na 582 piksele.

W monitoringu cyfrowym najbardziej popularne kamery IP posiadają rozdzielczość 3 Mpix, droższe modele dysponują już rozdzielczością na poziomie 5Mpix.
Instalacja monitoringu cctv wymaga odpowiedniego doboru kamer pod względem rozdzielczości, rodzaju obiektywu.
To właśnie w głównej mierze od kamer cctv zależy skuteczność prowadzenia obserwacji oraz rejestrowania obrazu pozwalającego w późniejszy czasie na identyfikację zdarzeń jakie maiły miejsce na planie obserwacyjnym kamery przemysłowej.

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
  1. Marek

    12 października 2015 o 10:23

    Nowoczesny sprzęt monitoringu posiada już wysokiej jakości rozdzielczość obrazu. Jak wiadomo technologia biegnie na przód w oszałamiającym tempie!

     
 

  • RSS