RSS
 

Czy monitoring jest skutecznym sposobem zabezpieczenia mienia?

22 sty

W związku z pytaniami dotyczącymi skuteczności działania systemów monitoringu cctv, jakie otrzymuję od osób zainteresowanych instalacją takiej formy zabezpieczenia mienia postanowiłem napisać ten krótki poradnik.

Jak pokazują statystyki instalacją systemu lokalnego monitoringu CCTV zainteresowanych jest coraz więcej osób, które nie mają możliwości zdalnego kontrolowania pracowników lub też pragną zabezpieczyć swoją firmę lub dom.
Osoby te jednak w zdecydowanej większości z oczywistych chyba powodów nie maja wiedzy na temat tego, jak taką instalację wykonać, jak też od czego w zasadzie powinny zacząć.

Postaram się więc zawrzeć w tym materiale podstawową wiedzę z zakresu telewizji dozorowej, aby czytelnicy niniejszego artykułu mieli możliwość po jego lekturze wejść w posiadanie wiedzy, jak wybrać system monitoringu cctv, aby spełnił wasze potrzeby.

Zanim zdecydujemy się na zakup, a nawet wybór konkretnego rozwiązania technicznego powinniśmy w absolutnie pierwszej kolejności dokonać rozpoznania własnych potrzeb.

Ten pierwszy krok, z pozoru wydający się mało istotnym w rzeczywistości ma kolosalne znaczenie na sposób działania systemu wizyjnej ochrony mienia.
Jeśli na samym początku sprecyzujemy zagrożenia, potrzeby i oczekiwania wobec instalacji monitoringu CCTV unikniemy wielu niepotrzebnych kłopotów i rozczarowań wynikających z jego funkcjonalności, jak też oczywiście jakości obrazu.

Jak się w każdym przypadku okaże prawidłowe określenie celów, jakie mają spełnić kamery do monitoringu jest aspektem priorytetowym w celu osiągnięcia pełnej satysfakcji z wybranego rozwiązania.
Zadajmy więc sobie odrobinę trudu aby odpowiedzieć na kilka pytań:

- w jakim celu instalujemy system monitoringu CCTV ?
- co mają obserwować kamery do monitoringu ?
- jakie zadania powierzamy kamerom?
- w jakich warunkach kamery te będą pracowały ?
- jaki obszar będą one obserwowały ?
- kto i w jaki sposób będzie miał dostęp do obrazu z kamer CCTV ?
- przez jaki czas będziemy archiwizować materiał wideo ?

Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą nam wybrać konkretne rozwiązanie a sama instalacja monitoringu spełni nasze oczekiwania, a związku z tym pieniądze będą wydane z pożytkiem.

Co to jest system lokalnego monitoringu CCTV ?
Przez system monitoringu CCTV rozumiemy określony zestaw urządzeń pozwalający na prowadzenie obserwacji, rejestrację obrazu wideo na nośnikach elektronicznych, wykrywanie ruchu, śledzenie obiektów powiadamianie w przypadku wykrycia zagrożenia.

Oczywiście nie każdy system lokalnego monitoringu CCTV spełni wszystkie powyżej wymienione funkcje.
Bowiem monitoring wizyjny może przybrać różne formy, w zależności jakie zastosujemy komponenty do jego budowy.
Niemniej jednak każdy system pozwala na obserwację, rejestrację i archiwizację, a czynności te są mogą być wykonywane jednocześnie.

Podział systemów monitoringu CCTV.

Generalnie systemy monitoringu CCTV można podzielić na trzy podstawowe kategorie, zwłaszcza jeśli spojrzymy na te systemy przez pryzmat ceny i jakości.
Najtańsze okażą się rozwiązania analogowe oferujące jakość obrazu zgodną z systemami PAL.
Kolejną, chyba obecnie najczęściej instalowaną grupę stanowią rozwiązania w umiarkowanej cenie oferujące jakość HD i Full HD czyli monitoring cyfrowy AHD.

Najdroższą, zarazem najlepszą pod względem jakości obrazu grupę systemów monitoringu CCTV stanowią systemy cyfrowe czyli monitoring IP.

Analogowe systemy nadzoru wideo są pierwowzorem wszystkich późniejszych rozwiązań. Wykorzystane w nich kamery analogowe pierwotnie współpracowały z magnetowidami VCR rejestrującymi obraz wideo.
Współczesne systemy analogowe wykorzystują rejestratory cyfrowe DVR.
Podstawową zaletą systemów analogowych jest niska cena, prostota instalacji, brak ograniczeń sprzętowych dotyczących producentów – można podłączyć dowolną kamerę do dowolnego rejestratora DVR.
Niestety jako wadę należy wymienić stosunkową niską jakość obrazu, jak też ograniczoną możliwość rozbudowy.

Systemy monitoringu AHD, pojawiły się stosunkowo nie dawno, jako rozwiązanie konkurencyjne dla systemów monitoringu IP.

Instalując system monitoringu AHD nie wydajemy sporych sum, a uzyskujemy obraz wysokiej jakości.
W celu zwiększenia stopnia zabezpieczenia mienia można wykorzystać też fakt, że monitoring CCTV może współpracować z innymi systemami takimi jak kontrola dostępu czy systemami alarmowymi.
Tą tematyką zajmę się jednak w kolejnych materiałach.

 

Tags: , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS