RSS
 

Pomocne informacje o kamerach CCTV.

22 sty

W dowolnym lokalnym systemie monitoringu CCTV w celu realizacji jego statutowych zadań najbardziej istotne z jest konieczność możliwości identyfikacji kształtów i kolorów, dotyczy to oczywiście wszystkich elementów, jakie znajdą się na planie obserwacyjnym każdej z kamer przemysłowych.
Jeśli system nie będzie w stanie zaspokoić powyższych potrzeb nie będzie mógł skutecznie dokonać identyfikacji osób.
Wypełnienie tegoż wymagania konieczne jest po pierwsze poprawną oceną zaistniałych warunków pracy poszczególnych kamer do monitoringu CCTV, jak też zagrożeń, które są indywidualną cechą każdego z obiektów.
Kolejnym, nie mniej jednak istotnym etapem wynikającym z powyższych ustaleń staje się odpowiednie rozmieszczenie urządzeń, jak też konfiguracja ustawień przeprowadzona na już bezpośrednio na danym obiekcie, gdzie jest instalowany monitoring CCTV.
Najczęściej regulacje takie należy powtórzyć zmieniając warunki oświetleniowe.
Właściwa jakość poszczególnych wyróżników obrazu jest też uzależniona od wielu czynników, takich jak kondensacja oświetlenia, lokalizacja instalacji,gabaryty planu obserwacyjnego, czy rodzaju obserwowanych obiektów.
Nie jest tajemnicą iż profesjonalna regulacja kamery do monitoringu wizyjnego powinna zakończyć się uzyskaniem najlepszej, synchronizacji, korekcji GAMMA, jak też zachowania równowagi pomiędzy wszystkimi barwami w każdej ramce obrazu,minimalizacji ilości szkodliwych szumów w obrazie, co w efekcie prowadzi do dokładnego odwzorowania obrazu.
W nowoczesnych systemach monitoringu CCTV kamery wyposażone są wiele funkcji poprawy obrazu, których prawidłowe wykorzystanie ma istotny wpływ na jakość wygenerowanego przez nią obrazu.

Doświadczenie – instalacja monitoringu CCTV – pokazuje, że każda instalacja monitoringu CCTV wymaga dokonania licznej ilości wielorakich porób ustawienia kamer, a często nawet zmian położenia kamery CCTV ma to bowiem ogromny wpływ na wierne odwzorowanie kolorów oraz kształtów.

Nowoczesne modele kamer posiadają możliwość realizacji tego zadania z wykorzystaniem wielofunkcyjnego i prostego w obsłudze menu ekranowego OSD.
Dostęp do OSD uzyskujemy zazwyczaj przy użyciu dedykowanego pilota lub przycisków znajdujących się na obudowie kamery.
Jakie funkcje możemy ustawiać w kamerze CCTV?

Colour Balance – czyli balans barw.
Funkcja ta jest bezpośrednio odpowiedzialna za poprawną ekspozycję kolorów, jak też rzecz jasna uzyskanie równowagi pomiędzy nimi.
W profesjonalnych systemach monitoringu CCTV instalowane są kamery, gdzie funkcja ta ma charakter automatyczny.
White Balance z kolei odpowiedzialna jest za prawidłowe wyrównywanie odcieni.
W monitoringu cctv przyczyną nieodpowiedniego nasycenia barw może być wpływ otaczających kamerę źródeł światła.
Aby prawidłowo wykorzystać powyższa funkcję kierujemy poszczególne kamery w stronę planu obserwacyjnego oświetlonego różnymi źródłami światła ( w pomieszczeniu obiektyw kamery kierujemy np. na okno, lub punkt sztucznego oświetlenia.)
Następnie włączamy tryb auto co powinno skutkować automatycznym dostosowaniem parametrów kamery do nowych warunków oświetleniowych, cała operacja zazwyczaj trwa kilkanaście sekund.
Wielu wytwórców systemów monitoringu CCTV wyposaża swoje produkty w zaawansowane do pracy przy źródłach sztucznego oświetlenia:
- światło sztuczne żarowe funkcja TUNGSTEN
- światło naturalne – OUTDOOR
- światło sztuczne – jarzeniowe FLUORESCENT
Korekcja GAMMA przy niskim poziomie oświetlenia.
Monitoring CCTV w swych systemach posiada pewną zależność – posiadają one nieliniową charakterystykę odwzorowania, fachowo nazywane jest ono jako GAMMA.

Przy niewystarczającym poziomie oświetlenia planu obserwacyjnego kamery przemysłowej mogą pojawiać się miejsca, gdzie elementy znajdujące się w kadrze kamery będą słabo rozróżnialne.
Zadaniem wspomnianej powyżej funkcji jest poprawa liniowości charakterystyk odwzorowania.
W ten sposób następuje minimalizacja, a często nawet całkowita eliminacja tego efektu.
Podstawowymi ustawieniami korekcji GAMMA są Normal oraz Linear.

 

Tags: , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
  1. ~Daria

    28 lutego 2017 o 10:59

    Faktycznie bardzo pomoce informacje :) Dzieki

     
 

  • RSS